100W 12VDC Non-dimmable Waterproof CV Driver ES100-1H12V-WS
Short Description:
  • Item No.: ES100-1H12V-WS
  • Output Power: 100W
Product Detail
Product Tags
100W 12VDC Non-dimmable CV Driver ES100-1H12V-WS
Features
• Input voltage range: 176-305Vac.
• Isolated constant voltage design.
• Built-in active PFC function.
• No-Load Power < 0.5 W.
• SELV Output.
• All-around protection: IUVP, SCP, OLP, OVP, OTP.
• Input surge protection: Differential mode: 6kV, Common mode: 10kV.
• IP67 design for indoor and outdoor applications.
• Suitable for dry / damp / wet locations.
• 5-year warranty.
Application
Architectural lighting, Decorative lighting, Advertising light box.
Models
Model Number
Input Voltage Range
Max. Output
Power
Output
Voltage
Output Current Range
Efficiency
(Typ.)
PF
(Typ.)
THD
ES100-1H12V-WS
176-305Vac
100W
12Vdc
0-8.33A
90.5%
0.98
10%
Note:
1. All specifications are measured at 25℃ ambient temperature, input voltage 220Vac, and the typical value tested by full load.
Technical Parameters
Parameter
Min.
Max.
Remark
Rated Input AC Voltage
220-240Vac
Input AC Voltage Range
176Vac
305Vac
Reference derating curve
Frequency Range
47Hz
50/60Hz
63Hz
Input AC Current
0.65A
At 220Vac input and 100% load
Input AC Power
125W
At 220Vac input and 100% load
Leakage Current
0.70mA
IEC 60598-1; 240Vac/ 60Hz
Inrush Current
70A
At 230Vac input and 100% load, 25°C Cold Start
No-load Power
0.5W
At 230Vac input
Power Factor
0.90
At 230Vac, 50-60Hz, 50%-100% load
THD
10%
20%
Output Voltage Range
11.4V
12V
12.6V
±5%
Open Circuit Voltage
12.6V
Total Output Voltage Ripple(Pk-Avg)
-3%
+3%
At 100% load, 20 MHz BW
Output Current Range
8.33A
Efficiency
89%
90.5%
Measured at 100% load
Startup Overshoot Voltage
5%
At 100% load
Line Regulation
-1%
+1%
At 100% load
Load Regulation
-3%
+3%
Input Voltage 230Vac, load changes from 70% to 100%.
Turn-on Delay Time
1.0s
At 230Vac input and 100% load
Dynamic Response deviation
-2.0V
+2.0V
R/S: 1 A/μs,  25% ~ 100% load.
Dynamic Response settling time
10ms
Parameter
Min.
Max.
Remark
Operating Case TemperatureFor safety (Tc)
-40℃
25℃
+90℃
Operating Ambient TemperatureFor safety (Ta)
-40℃
25℃
+55℃
At 220-240VAC input
Operating Case TemperatureFor warranty (Tc)
-40℃
25℃
+75℃
Humidity: 10% RH to 95% RH
Storage Temperature (Ta)
-40℃
25℃
+85℃
Humidity: 5% RH to 95% RH
Altitude
-65m
4000m
Temperature Coefficient
-0.06%/℃
+0.06%/℃
Tc:0 ℃~90℃
Under Voltage Protection
140VAC
170VAC
176VAC
Self-recovery
Over load Protection
110%load
150%load
Self-recovery
Over Temperature Protection
90℃
95℃
100℃
Drop current when OTP, and it can be self-recovery after the abnormality is removed.
Short Circuit Protection
Self-recovery, short circuit without damage
Lifetime (Tc≤75℃)
≥50,000 hours
At 220Vac,100% load, please refer to lifetime vs. case temperature curve
MTBF
200, 000 hours
At 220Vac,80% load, Ta=25 ℃ (MIL-HDBK-217F)
Warranty
5 years
Tc ≤ 75℃
Net Weight
640g
Dimension
132mm*63mm*33mm